پذیرش : روزهای زوج از ساعت 4 تا 7/5 بعدازظهر
: تلفن مستقیم پذیرش

تماس با ما
09012717168
دکتر مهرداد بهلولی

متخصص جراحی عمومی، جراحی سرطان و لاپاراسکوپی

پورت لاین

اگر شما احتیاج به دریافت طولانى مدت مایعات و یا دارو دارید و به ویژه اگر عروق شما براى این کار مناسب نیست بهترین راه براى انجام این کار کارگذارى پورت براى شما است.

پورت کت چیست؟

پورت کت وسیله اى است که از سه قسمت مختلف تشکیل شده است: 
١- پورت که بصورت مستقیم در زیر پوست قفسه سینه شما جاگذارى شده است و با دست قابل لمس است
٢- کاتتر که از پورت خارج می شود و وارد یکى از وریدهاى اصلى شما که به سمت قلب می رود می شود.
٣- قسمت ارتباط دهنده که باعث اتصال کاتتر به پورت می شود.
بسیارى از پورت لاین هاى مورد استفاده امروزه از جنس تیتانیوم هستند ولی در بعضى از انواع آن قسمت پورت از فلزهایى که مغایرتى با ساختار بدن ندارند ساخته شده است.

پورت کت چگونه جا گذارى می شود؟

جاگذارى این وسیله یک اقدام جراحى می باشد که حتما باید از طرف افرادى که داراى تجربه کافى در این زمینه هستند انجام شود. یک سر کاتتر در داخل یکى از وریدهاى اصلى قرار می گیرد و تا ورودى قلب فرستاده می شود و سر دیگر آن به پورت وصل است.
محل تعبیه پورت معمولا در روى قفسه سینه است ولى در بعضى موارد می توان آن را بر روى اندام فوقانى و حتى تحتانى هم تعبیه کرد.

چگونه میتوان داروها را از طریق پورت کت تزریق کرد؟

بعد از تعبیه پورت کت بلافاصله می توان از آن جهت تزریق دارو، سرم، خون و دیگر فراورده ها استفاده کرد. در ضمن پورت کت جهت گرفتن نمونه خون نیز قابل استفاده است. جهت انجام تمام این اقدامات حتما باید از سوزنهاى مخصوص این کار که از طریق پوست وارد پورت می شوند استفاده کرد. 

نکات مهم در مورد استفاده از پورت کت:

١- معمولا وارد کردن این سوزن دردناک نمی باشد ولى اگر احساس درد و ناراحتى دارید پزشک و یا پرستار شما می تواند قبل از وارد کردن سوزن از مواد بیحس کننده پوستى براى شما استفاده کند.
٢- با توجه به این که پورت کاملا در زیر پوست شما قرار گرفته است، معمولا در بین دو استفاده از آن احتیاج به مراقبت خاصى ندارد ولى بعد از هر استفاده حتما باید با سرم هـپارینه کاتتر و پورت شستشو داده شود و اگر فاصله دو استفاده از یک ماه بیشتر است این کار باید تکرار شود.
٣- شما براحتى می توانید استحمام کنید و فعالیتهاى روزانه خود را انجام دهید. 
٤-اگر احساس می کنید که پورت شما جابجا شده است و یا در محل پورت تورم، درد، قرمزى و یا افزایش حرارت احساس می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 
سوالات رایج در مورد پورت کت:

١- پورت کت تا چه موقع باید در داخل بدن شما باشد؟ معمولا تا پایان دوره درمان شما پورت کت باید در داخل بدن شما باشد و بهتر است تا مدتى بعد از اتمام دوره درمانى شما نیز پورت خارج ن شود.
٢- آیا وجود پورت محدودیتى نیز براى بیمار ایجاد می کند؟ معمولا نه، ولى باید از انجام حرکاتى که باعث کشش می شوند و می توانند باعث حرکت و آسیب به پورت شوند مانند شنا، وزنه بردارى و گلف خوددارى کرد.
٣- آیا با پورت کت امکان انجام MRI هست؟ اکثر پورت کت هایى که امروزه استفاده می شوند قابلیت انجام MRI را مهیا می سازند ولى این تماما به جنس پورت استفاده شده بستگى دارد. 
٤- آیا پورت کت در بازرسى هاى فرودگاهى مشکلى ایجاد خواهد کرد؟ دستگاههاى بازرسى فرودگاهها مشکلى براى پورت کت شما ایجاد نمی کنند، ولى چون اکثر این دستگاهها می توانند باعث ایجاد آلارم شوند لازم است که کارت مخصوص پورت کت را حتما همراه خود داشته باشید. 

عوارض و مشکلات احتمالى پورت کت:

١- لخته شدن پورت کت
٢- جابجایى پورت کت
٣- عفونت