پذیرش : روزهای زوج از ساعت 4 تا 7/5 بعدازظهر
: تلفن مستقیم پذیرش

تماس با ما
09012717168
دکتر مهرداد بهلولی

متخصص جراحی عمومی، جراحی سرطان و لاپاراسکوپی

تزریق مواد اسکلروزان به وریدهاى اندام تحتانى

مواد اسکلروزان موادى شیمیایى هستند که تزریق آنها باعث چسبیدن دیواره هاى عروق به همدیگر می شوند. البته اگر دریچه هاى ناحیه کشاله ران و عروق پرفوران دچار نارسایى باشند، معمولا تزریق مواد اسکلروزان به تنهایى هیچ تاثیرى در درمان عروق واریسى نواحى پشت زانو و دیگر نقاط اندامها نخواهد داشت. در صورتى که بیمار دچار نارسایى دریچه اى در ناحیه کشاله ران و یا ورید هاى پرفوران باشد، ابتدا درمان این نارسایى باید انجام شود. اکثر این عروق برجسته معمولا بعد از درمان نارسایى دریچه کشاله ران و ورید هاى پرفوران بهبود پیدا می کنند، ولى اگر تعدادى از این عروق اگر علیرغم درمان مناسب باقى بمانند لازم است که تزریق مواد اسکلروزان انجام شود.
این تزریق معمولا بصورت سرپایى و با استفاده از سرنگهاى بسیار ریز که براى بیمار ایجاد ناراحتى نمی کنند انجام می شود. نواحى تزریق بلافاصله با گاز  یا پد جراحى پوشانده می شوند و تحت فشار قرار مى گیرند و بلافاصله تحت بانداژ قرار مى گیرند. این بانداژ باعث ایجاد فشار بصورت ثابت بر روى رگ می شود که کولابه شدن و چسبیدن عروق و ازبین رفتن رگ هاى برجسته را تسریع می کند.

توصیه هاى لازم براى بیماران:

بیمار بلافاصله بعد از استراحت کوتاهى می تواند راه برود.
بانداژ را حداقل به مدت دو روز بجز موارد استحمام از پا باز نکنید. بهتر است بعد از باز کردن بانداژ نیز به مدت دو هفته از جوراب واریس استفاده شود.
بانداژ را به هیچ وجه خیس نکنید. 
بیمار هیچ گونه محدودیت حرکتى ندارد ولى باید از ایستادن طولانى مدت خوددارى کند و اگر لازم است که به مدت بیش از نیم ساعت سر پا باشد بهتر است در فواصل مختلف عضلات پشت پاى خود را حرکت دهد.
بیمار بلافاصله می تواند فعالیتهاى کارى خود را شروع کند. 
در انجام حرکات ورزشى هیچ محدودیتى وجود ندارد ولى بهتر است از انجام حرکاتى که باعث باز شدن و یا شل شدن بانداژ می شود خودداری کند.

عوارض اسکلروتراپى:

در افراد مستعد به آلرژى امکان ایجاد حساسیت، قرمزى، خارش در محل تزریق وجود دارد. در این افراد بهتر است تزریق در بیمارستان و در شرایط ایده ال انجام شود. 
در محل تزریق سوزش، و درد خفیف در بعضى از بیماران اتفاق مى افتد که چند دقیقه بیشتر طول نمى کشد.
در صورت سر پا ایستادن طولانى مدت تورم خفیف در ناحیه مچ پا مشاهده می شود که با بالا بردن پا و یا قدم زدن رفع خواهد شد. 
سفتى در محل تزریق نشانه ترومبوز ورید بوده و می تواند در بعضى از بیماران مشاهده شود که معمولا در چند ماه از بین می رود و می تواند به عنوان یکى از نشانه هاى موفقیت در تزریق به حساب آورد.
در ٥ درصد از بیماران در محل تزریق احتمال تغییر رنگ پوست به رنگ قهوه اى وجود دارد، در اکثر مواقع با گذشت زمان پوست رنگ طبیعى خود را می گیرد.
اگر هنگام تزریق مقدارى از ماده اسکلروزان از رگ خارج و به بافت مجاور نفوذ کند احتمال بروز زخم در محل تزریق وجود دارد.