پذیرش : روزهای زوج از ساعت 4 تا 7/5 بعدازظهر
: تلفن مستقیم پذیرش

تماس با ما
09012717168
دکتر مهرداد بهلولی

متخصص جراحی عمومی، جراحی سرطان و لاپاراسکوپی

سرطان های کبد

اکثر تومورهای کبدی متاستاز از تومورهای ارگانهای دیگر به کبد می باشند (90%) و فقط حدود 10% از تومورهای کبدی را تورمورهای اولیه کبد تشکیل می دهند. 
در بین تومورهای اولیه کبد HCC اولیه (Hepato cellular carcinans) حدود 90% کل تومورها را تشکیل می دهند و 10% باقیمانده را انواع مختلف تومورها به ویژه تومورهای منشاء گرفته از مجاری صفرایی داخل کبد (Cholangio carcinoma) تشکیل می دهند. 
عواملی که می توانند باعث بروز سرطانهای کبد شوند را می توان به گروههای زیر تقسیم کرد : 
1- HCV
2- HBV
3- الکل
4- آدنوم های کبد
5- مواد کارسینوژن
6- هموکرومانوزیس
7- بعضی از داروها
گروهی از بیماران معمولا در اوایل بدون علامت خاصی هستند و هیچگونه علامتی را نشان نمی دهند ولی در بعضی بیماران همزمان درد خفیف در ناحیه فوقانی دست و شکم، تورم شکم، زردی و خونریزی را می شود مشاهد کرد.
چون اکثر این بیماران از قبل دچار سیروز کبدی هستند معمولا HCC در حین معاینات و بررسی های روتین این افراد تشخیص داده می شود. HCC معمولا حین بررسی های رادیولوژیک مانند سی تی اسکن، MRI، اولترا سونوگرافی بصورت توده ای در کبد مشاهده می شود. البته با توجه به اینکه افتراق HCC از دیگر ضایعات کبدی گاها بسیار سخت می باشد، حتما تشخیص از طرف یک رادیولوژیست بسیار با تجربه باید تائید شود. درکنار بررسی های رادیولوژیک انجام تستهای خونی برای بررسی ویروس های هپاتیت و تشخیص مارکرهایی مانند XFP لازم است. در اکثر بیماران تبحر با نمای مشخص رادیولوژیک و بالا بردن مقدار XFP در خون دیگر احتیاج به اقدام خاصی دیگری از جمله بیوبسی نمی باشد. در بیمارانی که تشخیص قطعی نمی باشد انجام بیوبسی لازم است و معمولا بیوبسی تحت گاید سونوگرافی و یا سی تی اسکن از راه پوست انجام می شود. روشهای مختلف درمانی برای HCC وجود دارد ولی مهمترین و موثرترین نوع درمان جراحی می باشد. در این روش قسمتی از کبد که تومور در داخل آن است با بخشی از بافت سالم کبد خارج می شود که در بعضی موارد با توجه به وسعت درگیری کبد پیوند کبد لازم است. 
در مواقعی که رزکسیون جراحی کبد انجام می شود حتما باید در نظر داشت که قسمت باقیمانده کبد آیا برای ادامه زندگی شخص و انجام فعالیتهای کبدی در اندازه و ابعاد مناسب می باشد یا خیر؟ در افرادی که به دلیل وضعیت جسمانی نامناسب تحمل انجام اعمال جراحی بزرگ را ندارند و یا امکان رزکسیون کامل جراحی را ندارند می توان از کموتراپی، رادیوتراپی، تزریق الکل، TACE و یا سوزاندن تومور با روش RFA و یا Laser استفاده کرد.

متاستازهای کبدی :
حدود 90% تومورهای کبدی را متاستازها تشکیل می دهند. تقریبا تمام تومورهای موجود در بدن می توانند به کبد متاستاز بدهند. معمولا تشخیص متاستازهای کبدی با بررسی های رادیولوژیک مانند سی تی اسکن، اولترا سونوگرافی و MRI و یا PET اسکن داده می شوند. متاستازهای کبدی هم در افرادی که قبلا تشخیص کانسر داشته اند و هم در افرادی که هنوز تشخیص کانسر نداشته اند نیز به عنوان اولین تظاهر بیماری قابل مشاهده است. در افرادی که قبلا تشخیص بافتی داشته اند و علایم رادیولوژیک نیز احتمال متاستاز را مطرح کرده است معولا احتیاج به انجام پیوسی وجود ندارد. 
در بعضی از انواع متاستازها همانند متاستاز تومورهای کولورکتال و نورواندوکرین(NEC) با استفاده از روشهای جراحی و رکسیونهای کبدی نتایج بسیار خوبی حاصل شده است. بویژه در این دو گروه از بیماران در صورت امکان، رزکسیون کامل جراحی متاستازها پیشنهاد می شود.
به جز این دو گروه در متاستاز کبدی بعضی تومورهای دیگر مانند سرطان پستان، تخمدان، معده، ملانوم پوستی، بیضه و کلیه نیز در شرایط خاص انجام رزکسیونهای کبدی توصیه می شود. 
در انجام جراحیهای کبد و رزکسیونهای کبدی حتما باید شرایط عمومی بیمار مناسب جراحی باشد و در ضمن نیز حتما قسمت باقیمانده کبدی باید در اندازه مناسب جهت ادامه فعالیتهای کبدی و در نتیجه ادامه حیات فرد باشند. 
در مواردی که احساس شود که بعد از انجام رزکسیون کبدی مقدار باقیمانده جهت ادامه حیات فرد کافی نخواهد بود و یا در مواردی که هر 2 لوب کبد درگیری تومورال دارد می توان با روشهای خاصی اندازه کبد را قبل از عمل جراحی افزایش داد. می توان با روشهای رادیولوژیک ورید پورت را در قسمتی از آن که به یک سمت کبد خونرسانی می کند با آمبولیزاسیون مسدود کرد و در نتیجه لوب مقابل بتدریج بزرگتر می شود. 
در درمان متاستازهای کبدی می توان از کموتراپی هم استفاده کرد وجود متاستاز در کبد به معنای بالا بودن مرحله بیماری (مرحله 4) می باشد و این بیماران در هر صورت احتیاج به انجام شیمی درمانی دارند. در ضمن در بعضی از موارد که در مرحله تشخیص اولیه بدلیل تعداد متاستازها امکان انجام جراحی وجود ندارد می توان با انجام کموتراپی هم از وسعت بیماری کاست و هم امکان انجام جراحی را فراهم کرد. 
در مواردی که امکان انجام جراحی وجود ندارد استفاده از روشهای ابلاسیون مانند رادیوفرکانسی، لیزر، تزریق الکل و غیره برای درمان بیماری مفید و قابل انجام هست.

تومورهای خوش خیم کبد : 
همانژیوم ها، آدنوم ها و FNH (Focal nodular hyperplasia) مهمترین تومورهای خوش خیم کبد هستند. اکثر این تومورها بصورت اتفاقی و در حین بررسی برای موارد دیگر تشخیص داده می شوند ولی بعضی از آنها باعث ایجاد دردهای شکم می شوند. بیشترین درصد تومورهای خوش خیم کبدی را همانژیوها تشکیل می دهند و ریسک تبدیل به سرطان ندارند. در ضمن احتمال پارگی و خونریزی آنها نیز بسیار کم است ولی در موارد بسیار نادری می توانند باعث ایجاد درد دل شوند و در ضمن اندازه آنها در بعضی از مواقع بسیار بزرگ می شود. در این موارد رزکسیون کبدی آنها توصیه می شود.
آدنوم ها هم ریسک تبدیل به سرطان را دارند و هم احتمال پارگی و خونریزی دارند و در این نوع تومورها انجام رزکسیون جراحی پیشنهاد می شود. 
FNH ریسک تبدیل به سرطان ندارد ولی در مواقعی که ایجاد دل درد می کند احتیاج به جراحی دارد.
.:: مطالب مرتبط
 اولین جلسه علمی گروه بدخیمی های جداره شکم در بیمارستان جم با مدیریت و سخنرانی دکتر مهرداد بهلولی
 دعوت رسمى انجمن جراحى لاپاراسکوپى ترکیه از دکتر مهرداد بهلولى جهت ایراد سخنرانى و انجام برنامه هاى آموزشى
 برگزاری سومین کنگره بین المللی سرطان های دستگاه گوارش، ٣ تا ٥ آذر 95
 برگزاری کارگاه آموزشی پیشرفته لاپاراسکوپی فتق توسط پروفسور متین ارتم، یکم و دوم آذر 95
 اولين جراحى HIPEC استاندارد در ايران توسط دکتر مهرداد بهلولی
 روده بزرگ و سرطان کولون
 کوله سیستکتومى لاپاراسکوپیک
 جراحى لاپاراسکوپی چیست؟
 خارش ناحیه مقعد
 شقاق چیست؟
 پرولاپس رکتوم
 فتق
 کیسه صفرا
 سرطان پانکراس
 سرطان های کبد