پذیرش : روزهای زوج از ساعت 4 تا 7/5 بعدازظهر
: تلفن مستقیم پذیرش

تماس با ما
09012717168
دکتر مهرداد بهلولی

متخصص جراحی عمومی، جراحی سرطان و لاپاراسکوپی

سرطان پانکراس

سرطان پانکراس با پیش آگهی بد در بین مردم شناخته شده است و تنها درمان صد در صد آن جراحی می باشد ولی متاسفانه به دلیل بروز دیررس علایم و مراجعه دیر بیمار معمولا فقط بیست درصد از بیماران در هنگام مراجعه قابل درمان بروش جراحی می باشند. تشخیص زودرس این بیماری احتیاج به معاینه کامل پزشک و شک به بیماری توسط پزشک و انجام بررسی های متعدد دارد. به دلیل قرار گرفتن پانکراس در قسمت خلفی شکم که رتروپرتیوئن نامیده می شود و همچنین قرار گرفتن ارگانها و عروق بسیار مهم در اطراف آن تکنیک جراحی آن بسار سخت می باشد ولی امروزه با پیشرفت امکانات و شرایط جراحی، این نوع جراحی با درصد بالای موفقیت توسط گروه جراحی ما در حال انجام است. مهمترین عامل در بالا بودن درصد موفقیت این جراحی تجربه، امکانات و تبحر گروه جراحی می باشد. 
بافت پانکراس حاوی سلولهای متعدد و مختلفی می باشد که تمام این سلولها می توانند کانسرهای مختلف را بوجود آوردند. هم سلولهای اندوکرین که تولید هورمونهای مختلف می کنند و هم سلولهای اگزوکرین که ترشحات گوارشی دارند می توانند باعث ایجاد سرطان پانکراس شوند ولی در حدود 95% از تومورها پانکراس از سلولهای کانال پانکراس که آدنوکارسینوم داکتال نامیده می شوند منشا می گیرند. 
هنوز علت اصلی سرطانهای پانکراس مشخص نیست ولی بعضی از عوامل و فاکتورهایی که به ایجاد سرطان در پانکراس کمک می کنند شناخته شده هستند و به شرح زیر می باشند:
1- سیگار 
2- الکل 
3- مصرف غذای چرب 
4- افرادی که در تماس با بعضی از مواد شیمیایی از جمله آلومینیوم و اشعه های رادیو اکتیو، کربوهیدراتهای هالوژن و اگریلامید هستند.
5- پانکراتیت مزمن
6- بیماری دیابت
7- ژنتیک
8- بعضی از سرطانهای خوش خیم پانکراس مانند کیست آدنوم های پانکراس در طولانی مدت می توانند تبدیل به سرطان پانکراس بد خیم شوند. 

علایم سرطان پانکراس معمولا غیراختصاصی بوده و در مراحل اولیه هشدار دهنده هستند ولی اگر تومور در قسمت اول (سر پانکراس) قرار داشته باشند می تواند باعث انسداد مجاری صفرایی و ایجاد زردی شود. این علامت باعث تشخیص زودرس بیماری شده شانس بیمار را جهت انجام جراحی پانکراس افزایش می دهد. با بزرگ شدن تومور و رشد آن درد پشت و کمر ایجاد می شود. کاهش وزن، تهوع، استفراغ و خارش به دنبال زردی از دیگر علایم بیماری هستند. 
رادیولوژی در تشخیص سرطان پانکراس از اهمیت خاصی برخوردار است. سی تی اسکن، سونوگرافی، اندوسونوگرافی مهمترین روشهای تشخیص هستند. با استفاده از این روشها علاوه بر محل تومور، ارتباط آن با ارگانها و عروق اطراف و وجود یا عدم وجود متاستازهای اطراف نیز مشخص می شود. استفاده از مارکرهای خونی سرطان پانکراس نیز در بعضی بیماران قابل استفاده است. 
ارزش بیوبسی با سوزن در سرطان پانکراس به دلیل وجود بافت همبند غلیظ در پانکراس بسیار محدود است و در بعضی از موارد جواب پاتولوژی منفی گزارش می شود (False negative) به همین دلیل در مواردی که توده در بررسی رادیولوژیک ظاهر  بدخیم داشته و همچنین نسوج و عروق اطراف درگیری در تومور ندارند توصیه به انجام جراحی می شود. 
مهمترین و بهترین روش درمانی سرطان پانکراس جراحی است و در بیمارانی که وضعیت عمومی آنها اجازه انجام این نوع جراحی را می دهد و امکان انجام جراحی و عدم درگیری عروق و سنوج اطراف وجود دارد، انجام این نوع جراحی پیشنهاد می شود. 
به دلیل وجود ارگانهای مجاور و عروق مجاور در اطراف پانکراس امکان درگیری این عروق در حین بیماری وجود دارد و این سوال پیش می آید که آیا درگیری عروق مانع و کمتر اندیکاسون صددرصد جراحی می باشد؟ با پیشرفت تکنیکهای جراحی امروزه درگیری عروق مانع صدد صد و کامل در درمان جراحی سرطان پانکراس نمی باشد بلکه محل درگیری عروق و رگ درگیر در تعیین امکان جراحی اهمیت دارند. در درگیری ورید مزانتریک تحتانی این رگ را می توان همراه با تومور خارج کرد ولی اگر درگیری عروق در عروق با اهمیت حیاتی بالا باشد انجام جراحی پیشنهاد نمی شود.

تومورهای خوش خیم پانکراس :

بعضی از تومورهای خوش خیم پانکراس مانند insulinoma که فعالیت هورمونی داشته و باعث افزایش ترشح انسولین و کاهش قند خون می شوند احتیاج به جراحی دارند. اکثر تومورهای کیستیک پانکراس خوش خیم هستند. 
معمولا اکثر تومورهای خوش خیم پانکراس نیز احتیاج به درمان جراحی دارند ولی در بعضی از انواع این تومورها مانند سروزکیست آدنوم ها که تشخیص رادیولوژیک معمولا قطعی است می توان بیماران را تحت نظر گرفت و از جراحی صرفنظر کرد. 
بعضی از انواع تومورهای کیسیتیک پانکراس در طول بیماری می توانند به تومورهای بدخیم پانکراس تبدیل شوند. حتی در بعضی از افراد احتمال دارد که کیست تبدیل به سرطان شده و هنوز تشخیص آن داده نشده باشد، به همین دلیل در این افراد نوع جراحی و محل رزکسیون همانند افرادی که دچار سرطان پانکراس هستند می باشد.
در بین کیست های پانکراس نوع  mucinous cyst adenoma و IPMN بیشترین پتانسیل و قابلیت جهت تبدیل به سرطان را دارند. 
.:: مطالب مرتبط
 اولین جلسه علمی گروه بدخیمی های جداره شکم در بیمارستان جم با مدیریت و سخنرانی دکتر مهرداد بهلولی
 دعوت رسمى انجمن جراحى لاپاراسکوپى ترکیه از دکتر مهرداد بهلولى جهت ایراد سخنرانى و انجام برنامه هاى آموزشى
 برگزاری سومین کنگره بین المللی سرطان های دستگاه گوارش، ٣ تا ٥ آذر 95
 برگزاری کارگاه آموزشی پیشرفته لاپاراسکوپی فتق توسط پروفسور متین ارتم، یکم و دوم آذر 95
 اولين جراحى HIPEC استاندارد در ايران توسط دکتر مهرداد بهلولی
 روده بزرگ و سرطان کولون
 کوله سیستکتومى لاپاراسکوپیک
 جراحى لاپاراسکوپی چیست؟
 خارش ناحیه مقعد
 شقاق چیست؟
 پرولاپس رکتوم
 فتق
 کیسه صفرا
 سرطان پانکراس
 سرطان های کبد