پذیرش : روزهای زوج از ساعت 4 تا 7/5 بعدازظهر
: تلفن مستقیم پذیرش

تماس با ما
09012717168
دکتر مهرداد بهلولی

متخصص جراحی عمومی، جراحی سرطان و لاپاراسکوپی

فتق

به تورم بوجود آمده توسط ارگانهاى داخلى در جدار شکم که بدنبال پارگى و یا ضعف در  آن ایجاد می شود فتق گفته می شود. این تورم گاها مشاهده می شود و گاها ناپدید می شود. عوامل مختلفى از جمله افزایش فشار داخل شکم بدنبال سرفه، و احساس دفع باعث ایجاد تورم می شوند. معمولا در حالت خوابیده این تورم از بین می رود و در حالت ایستاده مشخص تر دیده می شود. بیشترین ارگانهاى داخل شکم  که باعث ایجاد تورم می شود روده و امنتوم هستند ولى تقریبا اکثر ارگانهاى داخل شکم می توانند وارد کیسه فتق شوند. در مراحل پیشرفته بیمارى تورم حالت دایمى به خود می گیرد و شخص براى ازبین بردن تورم بابد احشا داخل کیسه فتق را با دست به سمت شکم هدایت کند.  
فتق هاى جدار شکم یا بدلیل ضعف ناشى از عدم تکامل کامل جدار شکم در دوران جنینى  و یا بدلیل ضعف هاى اکتسابى در ساختار جدار شکم همانند ضعف در محل برشهاى جراحى بروز می کنند. 

تقریبا ٩٠ درصد فتق هاى جدار شکم را فتق هاى کشاله ران (فتق اینگوینال) تشکیل می دهند. تعدادى از این فتق ها بدلیل بازماندن کانال ناحیه کشاله ران و یا باز شدن مجدد آن بدلیل عوامل مختلف در سالهای بعدى زندگى بوجود می آیند که به این نوع فتق اصطلاحا فتق غیرمستقیم اطلاق می شود. تعداد کمترى نیز در زمینه پاره شدن عضلات جدار شکم و کشاله ران بدنبال حرکات کششى و یا سنگین بوجود مى آیند که به این گروه فتق مستقیم گفته می شود. 
فتق نافى، در اثر ضعف جدار ناف بوجود مى آید. ناف نیز همانند ناحیه کشاله ران از نقاط ضعیف آناتومیک جدار شکم است ولى برخلاف فتق کشاله ران که در آقایان بیشتر دیده می شود، این نوع فتق در خانمها بیشتر است.
فتق هاى انسیزیونال، به فتق هایى گفته می شوند که در محل برشهاى جراحى بوجود مى آیند.

درمان فتق

درمان تمام انواع فتق هاى جدار شکم، جراحى است. با یک معاینه ساده تقریبا تمام پزشکان توانایى تشخیص فتق را دارند. به ویژه تشخیص فتق هاى محل جراحى و نافى راحتتر است و اکثرا خود بیماران تشخیص این بیمارى را می دهند. 
فتق نافى و فتق هاى انسیزیونال بعضا با درد شکم همراه هستند و بویژه این درد بعد از مصرف غذا بیشتر می شود و دلیل بوجود آمدن آن قرار گرفتن قسمتى از روده در داخل کیسه فتق مى باشد.  
افراد ورزشکار که دچار فتق کشاله ران شده اند گاهى قبل از ایجاد تورم در ناحیه کشاله ران، دردهاى مزمنى دارند که علامت اولیه فتق در این افراد است. در این موارد خاص تشخیص فتق با معاینه بسیار سخت است و لازم است براى بیماران از سونو گرافى و گاهى حتى ام ار اى جهت تشخیص استفاده کرد. 

فتق در تمام افراد و در هر سنى قابل رویت است. نود درصد فتق ها را فتق هاى کشاله ران که بیشتر در آقایان مشاهده می شوند تشکیل می دهند. ده درصد باقیمانده را فتق هاى نافى و انسیزیونال و دیگر انواع فتق تشکیل می دهند. حاملگى با بالا بردن فشار داخل شکم در بروز فتق نافى موثر است. درمان فتق جراحى است و هیچ روش دیگرى از جمله فتق بند، کاهش وزن، ورزش و دارو در درمان آن موثر نیست. 

عوارض فتق

احتمال وارد شدن روده به داخل کیسه فتق و ایجاد انسداد روده و بدنبال آن گانگرن روده وجود دارد. عناصر و ارگانهاى دیگر داخل شکم (از جمله تخمدان در خانمها) هم می توانند وارد کیسه فتق شده و باعث آسیب به آن ارگان شوند.
درمان جراحى فتق هم به روش جراحى باز و هم به روش جراحى لاپاراسکوپى قابل انجام است.
.:: مطالب مرتبط
 اولین جلسه علمی گروه بدخیمی های جداره شکم در بیمارستان جم با مدیریت و سخنرانی دکتر مهرداد بهلولی
 دعوت رسمى انجمن جراحى لاپاراسکوپى ترکیه از دکتر مهرداد بهلولى جهت ایراد سخنرانى و انجام برنامه هاى آموزشى
 برگزاری سومین کنگره بین المللی سرطان های دستگاه گوارش، ٣ تا ٥ آذر 95
 برگزاری کارگاه آموزشی پیشرفته لاپاراسکوپی فتق توسط پروفسور متین ارتم، یکم و دوم آذر 95
 اولين جراحى HIPEC استاندارد در ايران توسط دکتر مهرداد بهلولی
 روده بزرگ و سرطان کولون
 کوله سیستکتومى لاپاراسکوپیک
 جراحى لاپاراسکوپی چیست؟
 خارش ناحیه مقعد
 شقاق چیست؟
 پرولاپس رکتوم
 فتق
 کیسه صفرا
 سرطان پانکراس
 سرطان های کبد