پذیرش : روزهای زوج از ساعت 4 تا 7/5 بعدازظهر
: تلفن مستقیم پذیرش

تماس با ما
09012717168
دکتر مهرداد بهلولی

متخصص جراحی عمومی، جراحی سرطان و لاپاراسکوپی

پرولاپس رکتوم

خارج شدن قسمت انتهایى کولون از ناحیه مقعد و مشاهده شدن آن پرولاپس رکتوم خوانده می شود. بجز شکل ظاهرى، بیمارى می تواند با علایم دیگرى از جمله عدم کنترل مدفوع، خارج شدن ترشحات مخاطى، خونریزى از ناحیه مقعد، درد، و یبوست همراه باشد. این بیمارى تاثیر فراوانى در کیفیت زندگى افراد دارد. در سن بالاى ٥٠ و در خانمها بسیار بیشتر (در حدود شش برابر) مشاهده می شود. 

دلایل بوجود آمدن پرولاپس رکتوم چیست؟

 در خانمها حاملگى هاى متعدد و زایمان معمولى و بزرگ بودن اندازه نوراد در زمان تولد، بالا رفتن سن و همچنین مناپوز باعث ضعیف شدن لیگامانهاى نگهدارنده رکتوم در داخل لگن می شوند. بجز موارد فوق یبوست طولانى مدت و وارد کردن فشار زیاد جهت اجابت مزاج باعث بوجود آمدن ضعف در لیگامانهاى لگنى و بروز پرولاپس می شوند. در موارد نادر آسیب به ستون فقرات و بعضى بیماریهاى نورولوژیک نیز می توانند باعث ایجاد پرولاپس شوند.

علایم بیمارى پرولاپس چیست؟

خارج شدن روده از ناحیه مقعد مهمترین دلیل مراجعه بیماران به پزشک می باشد. درد اطراف مقعد، ترشحات مخاطى و خون از مقعد، عدم توانایى در کنترل مدفوع، یبوست، درد در هنگام اجابت مزاج و احساس زور پیچ از علایم دیگر بیمارى است. در خانمها بدلیل شل و ضعیف شدن لیگامانهاى داخل لگن همزمان افتادگى مثانه، رحم و یا واژن نیز مشاهده می شود و در این مواقع عدم کنترل ادرار نیز جزو علایم بیمارى است. 

بسیارى از علایم بیمارى مشابه همورویید می باشد و در بسیارى از مواقع افتراق دو بیمارى از هم بسیار سخت خواهد بود. معاینه دقیق در افتراق دو بیمارى کمک کننده است.

بیمارى چگونه تشخیص داده می شود؟

در بسیارى از مواقع با گرفتن شرح حال کامل و معاینه دقیق بیمارى براحتى تشخیص داده می شود. در مواردى در حین معاینه در حالت خوابیده پرولاپس قابل مشاهده نیست. در این موارد از بیمار خواسته می شود که حالت نشسته فشار داخل شکم خود را بالا ببرد، با این روش مشاهده پرولاپس در اکثر مواقع امکان پذیر است. در بعضى از بیماران استفاده از روشهاى تشخیصى دیگر از جمله دفکو گرافى لازم است.

از مانومترى نیز می توان جهت تشخیص استفاده کرد ولى اهمیت مانومترى بیشتر بدلیل استفاده از آن در تعیین روش درمان و جراحى مناسب است.

با توجه به اینکه پرولاپس یک بیمارى سن بالا می باشد جهت بررسى دستگاه گوارش بیمار و  رد احتمال وجود سرطانهاى روده بهتر است قبل از انجام هرگونه اقدام درمانى کولونوسکوپى نیز انجام شود. 

درمان پرولاپس رکتوم چیست؟

جراحى روش اصلى درمان این بیماران است. روشهاى جراحى متعددى براى درمان این بیماران وجود دارد. نحوه انتخاب روش جراحى مناسب به عوامل متعدد از جمله علایم بالینى بیمار، سن، توانایى و یا عدم توانایى در کنترل مدفوع، همراهى افتادگى ارگانهاى دیگر مانند رحم، مثانه، واژن، وجود یبوست و در ضمن وجود بیماریهاى قلبى، ریوى بستگى دارد. 

این روشهاى جراحى را می توان از راه شکم و یا مقعد انجام داد.
.:: مطالب مرتبط
 اولین جلسه علمی گروه بدخیمی های جداره شکم در بیمارستان جم با مدیریت و سخنرانی دکتر مهرداد بهلولی
 دعوت رسمى انجمن جراحى لاپاراسکوپى ترکیه از دکتر مهرداد بهلولى جهت ایراد سخنرانى و انجام برنامه هاى آموزشى
 برگزاری سومین کنگره بین المللی سرطان های دستگاه گوارش، ٣ تا ٥ آذر 95
 برگزاری کارگاه آموزشی پیشرفته لاپاراسکوپی فتق توسط پروفسور متین ارتم، یکم و دوم آذر 95
 اولين جراحى HIPEC استاندارد در ايران توسط دکتر مهرداد بهلولی
 روده بزرگ و سرطان کولون
 کوله سیستکتومى لاپاراسکوپیک
 جراحى لاپاراسکوپی چیست؟
 خارش ناحیه مقعد
 شقاق چیست؟
 پرولاپس رکتوم
 فتق
 کیسه صفرا
 سرطان پانکراس
 سرطان های کبد