پذیرش : روزهای زوج از ساعت 4 تا 7/5 بعدازظهر
: تلفن مستقیم پذیرش

تماس با ما
09012717168
دکتر مهرداد بهلولی

متخصص جراحی عمومی، جراحی سرطان و لاپاراسکوپی

کوله سیستکتومى لاپاراسکوپیک

خارج کردن کیسه صفرا از بدن یکى از متداولترین اعمال جراحى در بیماران است. امروزه این نوع جراحى بیشتر به روش لاپاراسکوپیک انجام می شود.


کیسه صفرا یک ارگان بشکل گلابى می باشد که در قسمت راست کبد و وصل به آن قرار دارد. وظیفه اصلى کیسه صفرا ذخیره و نگهدارى و غلیظ کردن صفراى تولید شده در کبد می باشد. این صفرا بعد از اینکه شخص غذا میل می کند از طریق مجارى صفرایى وارد روده شده و در عمل هضم غذا شرکت می کند.
خارج کردن کیسه صفرا هیج گونه تغییرى در جذب غذا در اکثر افراد ایجاد نمی کند.

اکثر مشکلات مرتبط با کیسه صفرا بدلیل وجود سنگ در کیسه صفرا بوجود مى آید. اکثر این سنگها ترکیبى از کلسترول و نمکهاى صفرایى هستند که یا در داخل کیسه صفرا و یا در داخل مجارى صفرایى تشکیل می شوند. هنوز به صورت کامل مشخص نیست که چرا بعضى از افراد سنگهاى صفرایى تشکیل می دهند ولى بعضى افراد دیگر تشکیل نمی دهند. در ضمن هیچ روش قطعى نیز براى پیشگیرى از تشکیل سنگهاى صفرایى وجود ندارد.
این سنگها می توانند مجراى خروجى کیسه صفرا را مسدود کنند و باعث جمع شدن صفرا در داخل کیسه صفرا، متورم شدن آن و بروز درد شکم، تهوع، استفراغ، سوء هاضمه، تب و التهاب کیسه صفرا شوند. اگر سنگ از مجراى کیسه صفرا وارد مجراى مشترک (کلدوک) شود باعث بروز زردى خواهد شد. براى تشخیص بیماریهاى کیسه صفرا علاوه بر معاینه دقیق، استفاده از سونوگرافى ارزش فراوانى دارد. گرچه در بعضى موارد با استفاده از دارو، کاهش چربى در غذاى مصرفى و تغییرات تغذیه اى می توان تا حدودى علایم را برطرف کرد ولى این روشها در طولانى مدت هیچ تاثیرى ندارند و خارج کردن کیسه صفرا بویژه به روش لاپاراسکوپی بهترین و مفیدترین راه درمانى ممکن است.

فواید جراحى لاپاراسکوپی چیست؟

1- با سه یا چهار سوراخ نیم تا یک سانتیمترى بر روى پوست شکم انجام می شود و احتیاجى به برشهاى بزرگ جهت این کار نمى باشد.
2- درد بعد از عمل جراحى بسیار کم است.
3- بیماران بسیار سریعتر از جراحى باز میتوانند به کار و فعالیتهاى خود برگردند.
4- مدت اقامت در بیمارستان بسیار کوتاه و در اکثر مواقع حدود یک روز است.

آیا شما کاندید جراحى لاپاراسکوپی کیسه صفرا هستید؟

با وجود اینکه این روش درمانى نکات مثبت فراوانى دارد ولى براى بعضى از بیماران از جمله افرادى که قبلا اعمال جراحى فوقانى شکم به روش باز داشته اند و یا مشکلات نارسایى شدید قلبى دارند، مناسب نمی باشد.

اقدامات قبل از عمل جراحى شامل چه اقداماتى است؟

* آزمایشات خون، بررسى وضعیت قلبى ریوى بیمار، گرافى ریه، نوار قلب در تمام بیماران قبل از عمل جراحى انجام می شود.
* قبل از انجام این عمل معمولا محتویات روده چند ساعت قبل از عمل جراحى با تنقیه و یا شیاف تخلیه می شوند.
* توصیه می شود که شب قبل از جراحى حتما استحمام کنید.
* از شش تا هشت ساعت قبل از جراحى اجازه خوردن و آشامیدن مواد غذایى را ندارید. البته بعضى از داروهاى قبلى خود را با نظر پزشک معالجتان با مقدار کمى آب می توانید میل کنید.
* اگر داروهایى مانند آسپرین، پلاویکس، ویتامین E، داروهاى ضدالتهابى مانند بروفن مصرف می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید. این داروها حتما باید چند روز قبل از انجام جراحى قطع شوند.
* بهتر است از حداقل چند هفته قبل از جراحى استفاده از سیگار را قطع کنید.

جراحى لاپاراسکوپی کیسه صفرا چگونه انجام می شود؟

این جراحى تحت بیهوشى عمومى انجام می شود و جراح ابتدا از طریق یک سوراخ یک سانتیمترى در داخل ناف وارد شکم می شود و بعد از پر کردن فضاى داخل شکم با گاز کربن منواکسید تلسکوپ وارد شکم شما می شود.٢ یا ٣ سوراخ نیم و یک سانتىمترى دیگر بسته به ترجیح جراح از نقاط معمول انجام می شود و وسایل لازم جهت انجام لاپاراسکوپی از این نقاط وارد می شوند. کیسه صفرا با حفظ مجارى صفرایى از بستر کبد جدا شده از طریق سوراخهاى مذکور از بدن خارج می شود. در بعضى موارد جدا از سنگهاى کیسه صفرا در مجارى صفرایى هم سنگهایى وجود دارد که یا بوسیله لاپاراسکوپی و یا ERCP خارج می شوند. 

آیا در تمام بیماران جراحى بصورت لاپاراسکوپی قابل انجام خواهد بود؟

در درصد بسیار کمى از بیماران ادامه جراحى کیسه صفرا بروش لاپاراسکوپی احتمال ایجاد آسیب به مجارى صفرایى را می تواند همراه داشته باشد و یا بدلیل مشکلات آناتومیک و یا تکنیکال امکان ادامه جراحى به این روش میتواند براى بیمار مخاطره انگیز باشد. در چنین مواردى تبدیل جراحى به روش باز بهترین انتخاب خواهد بود.   
به خاطر داشته باشید که هر موقع که جراح شما احتمال متضرر شدن شما از ادامه جراحى به روش لاپاراسکوپی را حس کند، عمل جراحى شما را به روش باز ادامه خواهد داد.

چه اتفاقاتى بعد از عمل جراحى رخ خواهد داد؟

* اعمال جراحى کیسه صفرا از گروه اعمال جراحى بزرگ هستند و طبیعى است که در دوران بعد از جراحى شما مقدارى درد و تهوع داشته باشید.
* بعد از اینکه بیماران رژیم غذایى مایعات را مصرف کردند و دچار مشکلى نبودند می توانند بیمارستان را ترک کنند، این معمولا در روز عمل جراحى و یا روز بعد از عمل جراحى اتفاق می افتد.
* فعالیتهاى روزانه معمولا تا حد زیادى به خود بیماران بستگى دارد ولى معمولا روز بعد از جراحى بیماران توانایى استحمام، تعویض لباس و راه رفتن بدون همراه را دارند و می توانند کارهاى سبک خود را بدون کمک دیگران انجام دهند.
* اگر دچار تب و لرز، زردى ملتحمه چشم و پوست، افزایش درد شکم، تورم شکم، ادامه تهوع و استفراغ، ترشحات از زخمها شدید حتما سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.
* اکثر بیماران بعد از یک هفته می توانند کار و فعالیتهاى دوران قبل از جراحى خود را به صورت کامل انجام دهند. این زمان در افرادى که تحت جراحى باز قرار گرفته اند بین چهار تا شش هفته است.
* حتما براى ویزیت مجدد یک هفته بعد از جراحى به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض جراحى لاپاراسکوپی کیسه صفرا چیست؟

اکثر عوارض ناشى از جراحى لاپاراسکوپی معمولا در تجربیات اولیه جراح رخ می دهند، پس حتما قبل از جراحى از تجربه کافى جراح خود در این کار اطمینان حاصل کنید.
عوارض احتمالى جراحى لاپاراسکوپی کیسه صفرا شامل موارد زیر می تواند باشد: خونریزى حین عمل جراحى، عفونت، عفونت ریه، مشکلات قلبى، تشکیل لخته در وریدهاى اندام تحتانى، آسیب به ارگانهاى داخل شکم، آسیب به مجارى صفرایى.
مطمئن باشید در صورتى که جراحى لاپاراسکوپی کیسه صفراى شما توسط یک جراح با تجربه انجام شود، ریسک این عوارض بسیار اندک است.

چه موقع باید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید؟

1- تب بالاى ٣٩ درجه
2- تورم شکم
3- درد بیش از حد که با داروهاى مسکن برطرف نشود.
4- لرز
5- تهوع و استفراغ ادامه دار
6- تنگى نفس و سرفه
7- ترشحات چرکى
8- زردى
9- قرمزى و تورم در اطراف زخمها
10- عدم تحمل به خوردن غذا و مایعات
.:: مطالب مرتبط
 اولین جلسه علمی گروه بدخیمی های جداره شکم در بیمارستان جم با مدیریت و سخنرانی دکتر مهرداد بهلولی
 دعوت رسمى انجمن جراحى لاپاراسکوپى ترکیه از دکتر مهرداد بهلولى جهت ایراد سخنرانى و انجام برنامه هاى آموزشى
 برگزاری سومین کنگره بین المللی سرطان های دستگاه گوارش، ٣ تا ٥ آذر 95
 برگزاری کارگاه آموزشی پیشرفته لاپاراسکوپی فتق توسط پروفسور متین ارتم، یکم و دوم آذر 95
 اولين جراحى HIPEC استاندارد در ايران توسط دکتر مهرداد بهلولی
 روده بزرگ و سرطان کولون
 کوله سیستکتومى لاپاراسکوپیک
 جراحى لاپاراسکوپی چیست؟
 خارش ناحیه مقعد
 شقاق چیست؟
 پرولاپس رکتوم
 فتق
 کیسه صفرا
 سرطان پانکراس
 سرطان های کبد